Kültür-Sanat

Köyümüzde hemen hemen herkesin, yaşlısının gencinin kadın erkek olmak üzere sanatsal uğraşıları bulunmaktadır. Bu uğraşılar M.E.B. sertifika belgeli Marangozluk, yapı ustalığı, halı, kilim, oya ve boyama işleri vb. meslek dalları ön plandadır. Mekik ve iğne oyalarımız çok meşhurdur.

Köyümüzün diğer köylerden önemli bir farklılığı vardır. Türk Halk Müziği ses ve saz sanatçıları, Klasik sazlar topluluğunun bulunmasıdır. Beydili Çiftetellisi ve Cezayir her oyununun ilk sıralarını alır.

  • Dini Bayramlar: Dini bayramlarda uygulanan örf ve adetlerimiz, dededen toruna hep aynı şekilde aktarılmakta, sevgi ve saygı içerisinde, hasretle ve özlemle bütün bayramlar büyük bir coşku ile geçmektedir.
  • Düğünler: Düğünlerde çevre köylerden çok farklı etkinliklerimiz ve ayrıcalıklarımız bulunmaktadır. Bunun tek nedeni ise alkolsüz ve silahsız yapılan eğlencelerdir. Halk oyunlarının yanında, Ahlaki ve insani değerlere sahip hem eğlendiren hem güldüren orta oyunlarının oluşudur. Bir düğün Bayrak kaldırma ile başlar, oğlan çöreği ve kına gecesi ile devam eder, duvak eğlencesi ile sona erer. Düğünün her evresi içerisinde değişik eğlence ve oyunlarla birlikte farklı uğraşılar mevcuttur.
  • Asker uğurlama: Asker uğurlama geceleri, asker kınası için düzenlenen şenliğimizdir. Bu geceye çevre köylerden askere gidecek gençler de davet edilir. Müzikli ve yemekli eğlenceler başlar gece geç saatlere kadar devam eder ve dualarla sona erer.

 

Köyümüzde Düğün

Köyümüz Kadınlarının Hazırladığı El İşleri ve Çeyizler