Beydili Boyunun Geçmişten Günümüze Yaşayan Kadim Kültürü Başkent’Te tanıtıldı

Başkent Ankara Meclisi, Ankara Kulübü Derneği ve Nallıhan Beydili Köyü Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği’nin ortaklaşa düzenledikleri, “Gelenek Görenekleri ile Ankara Nallıhan Beydili Kültürel etkinlikleri” yoğun ilgiyle gerçekleştirildi.

Etkinliğe, Ankara Milletvekili ve BAM Genel Başkanı Nevzat Ceylan, Ankara Eski Milletvekili Şevket Bülent Yahnici, Nallıhan Kaymakamı Yusuf Durani Dinç, Sarıcakaya Kaymakamı Muhammed Taha Canpolat, Nallıhan Belediye Başkanı İsmail Öntaş, Şanlıurfa – Karaköprü Belediye Başkanı Metin Baydilli, Anadolu’nun her tarafından katılım sağlayan Beydili, Baydili ve Budıllı boylarının mensuplarıyla, kurum ve kuruluşların birim müdürleri, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve çok sayıda davetli katıldı

Saygı duruşu ve İstiklal Marşımızın toplu okunmasıyla başlayan program Nallıhan Beydili Köyü Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Mustafa ORMAN’ın açış konuşmasıyla başladı. Başkan bütün katılımcıları selamlayarak şöyle devam etti.

“Sayın Milletvekilim, Sayın Nallıhan İlçe Kaymakamım, Sayın Sarıcakaya İlçe Kaymakamım, Sayın Nallıhan Belediye Başkanım, Sayın Urfa Karaköprü’lü Belediye Başkanım, Sayın Muhtarlarım, bizlere gönül kapısını açan değerli Ankara Vakfı Başkanım ,Davetimize uzaktan yakından gelerek bizleri onurlandıran Sivil Toplum Kuruluşu Başkanlarımız, temsilcilerimiz, etkinliklerimizin neferleri değerli dernek Yöneticilerim, üyelerim, Ananelerini ezelden beri bugünlere taşıyan cefakar gönlü zengin, sanatkar ruhlu Beydilli can yoldaşlarım, Anadolumun dört bucağından bu güzel etkinliğimize teşrif eden değerli boydaşlarım ve çok saygıdeğer hemşerilerim.

Gelenekleri görenekleri ile Beydili Kültür Etkinliğine hoş geldiniz, sefa getirdiniz.

Kültürel etkinlik Programımızın yapılmasında yardım ve emekleri geçen;

Başkent Ankara Meclisi Başkanı Sayın Nevzat CEYLAN vekilimin öncüllüğünde, başkentimizin güzide mekanlarında bizlere kapılarını ve gönlünü açan Ankara Kulübü Başkanı Dr. Metin ÖZASLAN’a,

Beydili Derneğimizin kuruluşundan bu yana maddi manevi desteklerini esirgemeyen her zaman yanımızda olan değerli Belediye Başkanım İsmail ÖNTAŞ’a,

Mesaisini halk ile geçiren, çalışmalarıyla vatandaşın gönlünde taht kuran, faaliyetlerimizde Beydililerin yanında olan değerli İlçe Kaymakamım Sayın Yusuf Durani DİNÇ’e

Yardım ve desteklerinden dolayı Beydililer ve şahsım adına çok teşekkür ediyorum.”

“Oğuzların 24 boyundan biri olan Bağdililerin bir kısmı Anadolu akınları zamanında Ankara Nallıhan Beydili ve civarlarında yerleşik düzene geçmişlerdir. Beydili Ankara’ya 200km Bolu’ya 120km Eskişehir’e 80km mesafede olup Nallıhan’ın 84 Mahallesinden birini oluşturur.

Atalarımız 1071 Malazgirt Zaferinden sonra Anadoluya akınlar başlamış asıl göçler XVI.Yüzyıllarda bulunduğumuz topraklara boy boy göç ederek yurt edinmişlerdir. Vakıflar Genel Müdürlüğümüzün 2009 yılında tescilini yaptığı  tarihi Yılman Çeşmesi çevresi ve Beydili Kayası eteklerinde Beydili yerleşkesi oluşmuştur. Gelenekleri ananeleri, örf ve adetlerine sıkı sıkıya bağlı olan Beydililer yaşantılarını günümüze kadar korumuşlardır….

2007 yılında kurduğumuz derneğimizin amaçlarına yönelik üyelerimiz arasında ictimai dayanışmayı kaynaşmayı ve yardımlaşmayı sağlamakla beraber Beydilinin  köklü tarihine diliyle, şivesiyle, inancıyla, yaşayışıyla, gelenek ve ananeleriyle öz kültürlerini yaşatarak koruyarak gelecek kuşaklara aktarmak olmuştur. Şu an buradaki tarihi Beydili kültürel atmosferi, emeklerimizin amaçlarımıza ulaştığının kanıtıdır. Bu başarı bütün paydaşlarımıza aittir.

Programımızda sergileyeceğimiz kadınlar ve erkekler halk oyunları tamamen doğaçlama ve amatörce olup içlerinden geldiği gibi değişik figürleriyle halk oyunlarımızı sergileyeceklerdir.

Etkinliğimizde oluşabilecek eksik ve aksaklıklar için yüksek hoşgörünüze sığınıyor ve iyi eğlenceler, iyi seyirler diliyorum.”Dedi ve bütün hemşerilerine, katılımcılara ve boydaşlarına Beydili Hıdrellez ve Kültürel Etkinliklerine şimdiden davet etti.

Ankara Milletvekili ve Başkent Ankara Meclisi Genel Başkanı Nevzat Ceylan, “Başkent Ankara’nın unutulmaya yüz tutmuş gelenekler ve göreneklerini canlı tutmak için böylesi güzel bir program düzenlendiğini” söyledi.

Ceylan, Oğuzların önemli bir kolu olan Beydili Boyu Anadolu’nun her yöresinde ve geniş bir coğrafya da var olduğunu belirterek, “Nallıhan’da yaşayan Beydili Boyu’na mensup hemşerilerimizin ortak özelliği sevgiye, hoşgörüye dayalı ve geleneklerine, göreneklerine bağlı yaşamasıdır. Unutulmuş, unutulmaya yüz tutmuş gelenek ve görenekleri yaşatmak ve gelecek nesillere aktarmak için böyle etkinliklerde yer almak, destek vermek beni ve BAM ailesini gururlandırmıştır” dedi.

Ceylan, kapılarını ve gönlünü bizlere açan Ankara Kulübü Derneği Genel Başkanı Metin Özaslan, Beydilli Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Mustafa Orman ve tüm katılımcılara teşekkür etti..

Proğramın bütün akışını düzenleyen sunan İlahiyatçı, düşünür musiki sanatçısı ve Başkan Yardımcısı Faruk KAYA, BADBEYDER Federasyonu başkanı Erdal KAYA, Mahalli Sanatçımız sazıyla cümbüşüyle kemanıyla Abdullah BABİL , Erkek Seymenlerimiz, bayan seymenlerimiz ve gösteri ekiplerimizin hepsi Nallıhan Beydililer oluşturmaktadır. Kıt kaynaklarıyla kendilerini aşan büyük kültürel faaliyetleri sergileyen Beydilileri, kuruluşundan beri yorulmadan usanmadan faaliyetlerini severek yürüten Dernek Başkanı Mustafa ORMAN’ı ekibiyle birlikte canı gönülden kutluyoruz.

Ankara Konağı’nda gerçekleştirilen etkinlikte, Beydili’nin geleneklerini göreneklerini tanımak ve yaşatmak amacıyla, kadim kültürü halk oyunlarıyla sazıyla sözüyle zengin birikimli kendilerine has giysileriyle seymen ekiplerinin oyunları Beydili Folklörü, tanıtıldı.

Usta Sunucumuz Faruk Kayanın seslendirdiği ilahileri eşliğinde kurulan ve 16 Türk Devletini simgeleyen katlı insan kulesi izleyenleri büyüledi.

Beydili bayanları Kız alma, dünürcübaşı ve gelin başı yapma adetlerini canlı performansla sergilediler.

Bayraktar, kütükçü, sinici ve heybecinin başı çektiği dünürcü ekibi yöresel giysileri ile düğün görevlerini izleyicilere sundular.

Bayraktar için bayrak, Canımız kanımız İstiklalimizin sembolüdür. O sebeple son ocak tüttüğü, ay yıldızlı al bayrak semada nazlı nazlı dalgalandığı, uğruna şehadeti göze alan yiğitlerimiz olduğu müddetçe, bu topraklarda varlığımız daim olacaktır. Sinicinin taşıdığı sini,  misafirlere ikram edilen muhtelif gıdalar içerir. Heybecinin heybesi, İçinde patates kabak çekirdeği hazır maya ve şeker vardır. Gelin kızımız yeni yuvasında köklensin, nesli yürüsün yuvası mayalansın ve ağız tadı hiç bozulmasın denilmektedir.

Yöreye has meydan zeybeği, ada yolları kestane oyun havaları eşliğinde forklörlü seğmenlerin oyun çeşitleri izleyicilerden büyük beğeni topladı. Seyirciler etkinliklerin her birine alkışlarıyla eşlik ettiler.

Program sonunda piste çıkan seğmenler ve davetliler çiftetelli kavuşturma oyun havalarıyla doyasıya yöresel oyunlarını oynadılar.

Program sonunda günün anısına Kültürel etkinliklerde emeği geçenlere birçok plaket, figürlü şilt ve ödüller takdim edildi.

26.03.2022

Beydilider Haber

Mahmut TAŞDELEN

Haber hakkında yorumlarınız ve görüşleriniz nedir ?

  1. İlk yorumu sen yapmak istemez misin?